Ukojenie emocji, poukładanie relacji domowych w trakcie rozstania z mężem/żoną to połowa sukcesu. Jednak w Polsce rozwodu udziela Sąd Okręgowy po przeprowadzeniu postępowania sądowego i to sędziego musisz przekonać, że wasze małżeństwo się skończyło.
Właściwym sądem jest ten, w którego okręgu ostatnio wspólnie mieszkaliście. Warto sprawdzić to na stronie internetowej sądu w zakresie – „właściwość miejscowa”. Tam powinna być wskazana Wasza miejscowość.
Dokumenty rozwodowe możesz złożyć osobiście w sądzie na biurze podawczym sądu lub wysłać pocztą. Polecam wybrać przesyłkę poleconą, ponieważ zawsze będziesz miał/miała potwierdzenie i dowód, że pozew rozwodowy został nadany.
Zanim jednak przedstawisz sądowi swoje stanowisko w sprawie i złożysz pozew o rozwód, zastanów się i zdecyduj o:
- Winie w rozpadzie małżeństwa – czy chcesz, by sąd decydował, kto ponosi winę w rozpadzie związku małżeńskiego, czy wolisz nie wyciągać brudów przed sądem i nie poruszać tej kwestii.
- Sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania lub domu – jeśli mieszkacie razem, zaproponuj kto z jakiego pokoju, pomieszczenia, może korzystać na wyłączność, a z którego jesteście zmuszeni korzystać wspólnie. Możesz to ustalić w porozumieniu z małżonkiem lub samodzielnie.
- Eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania/domu – sytuacja skrajna, ale czasami bardzo potrzebna. Gdy w rodzinie dochodzi do przemocy psychicznej, fizycznej, a nawet ekonomicznej, sąd w wyroku rozwodowym może nakazać wyprowadzenie się oprawcy z własnego domu.
- Kosztach postępowania sądowego – opłaty od pozwu, pełnomocnika – adwokata, radcy prawnego, czasami biegłych sądowych, stawiennictwa świadków na rozprawę. Im dłuższe i bardziej skomplikowane jest postępowanie sądowe, tym wyższe koszty. Pamiętaj, że możesz żądać ich zwrotu, by zostały poniesione po połowie lub możesz nie żądać ich w ogóle.
Więcej decyzji musisz podjąć, gdy macie wspólne małoletnie dzieci, a dotyczą one kwestii:
- Miejsca pobytu dzieci, czyli z którym rodzicem dzieci mają mieszkać po rozwodzie. Czyj dom ma być domem dziecka.
- Wysokości alimentów na każde z dzieci – musisz podać dokładną kwotę na każde z nich.
- Kontaktów dziecka/dzieci z drugim rodzicem, z którym nie będzie mieszkało – czy chcesz, by były one szczegółowo określone – co do dnia, godziny, miejsca kontaktu czy wolisz porozumiewać się na bieżąco kiedy tata lub mama będą widywać się z dzieckiem.
- Władzy rodzicielskiej – czy chcesz podejmować decyzje we wszystkich ważnych kwestiach dotyczących wychowania dziecka/dzieci (np. dotyczących leczenia lub edukacji) samodzielnie czy w pełnym porozumieniu z byłym małżonkiem.
- Zabezpieczenia na czas trwania postępowania sądowego dotyczącego przede wszystkim alimentów, sposobu uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem, czasami władzy rodzicielskiej – czy chcesz, by jeszcze przed wydaniem wyroku w sprawie sąd wstępnie zdecydował w tym sprawach. Dzięki temu możesz zabezpieczyć swoją sytuację na czas trwania sprawy rozwodowej.
Te wszystkie elementy powinny znaleźć się w treści pozwu o rozwód. W uzasadnieniu pozwu rozwodowego warto każdy z wniosków rozwodowych uzasadnić lub chociaż krótko opisać, dlaczego masz takie stanowisko. W treści uzasadnienia pozwu o rozwód powinna się znaleźć także informacja o trwałym i zupełnym rozpadzie związku małżeńskiego – kiedy on nastąpił i z jakiej przyczyny oraz kiedy ustały więzi – uczuciowa, fizyczna i gospodarcza.
Pamiętaj, że na każdym etapie postępowania sądowego możesz cofnąć pozew o rozwód i wówczas sprawa się kończy. Jednak w zależności od momentu, w którym to zrobisz, może mieć to różne konsekwencje – finansowe i procesowe. Tzn. po doręczeniu pozwu rozwodowego drugiemu małżonkowi, w przypadku cofnięcia pozwu o rozwód przez Ciebie, może on domagać się zwrotu kosztów za postępowanie sądowe. Jeśli do momentu rozpoczęcia pierwszej rozprawy cofniesz pozew rozwodowy, to wówczas nie jest wymagana zgoda drugiego małżonka. Ale jeśli pierwsza rozprawa się rozpocznie, to zakończenie sprawy będzie uzależnione od zgody drugiego małżonka.
Brzmi skomplikowanie? Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu, a postaram się je wszystkie rozwiać.
Zależy Ci na obniżeniu kosztów postępowania?
Uzyskaj profesjonalne wsparcie już od 197 zł. W “Pakiecie rozwodowym” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz aby samodzielnie przygotować się do postępowania.
Zobacz co jest w pakiecie
Zostaw komentarz