Złożenie pozwu o rozwód to nie jest łatwa decyzja. W końcu to pierwszy krok do zakończenia małżeństwa. Nic dziwnego, że często wiąże się z silnymi emocjami – od smutku, żalu, przez rozgoryczenie do ciekawości jak to będzie ,,po’’. W czasie rozwodu spotkają Cię też trudne sytuacje, z którymi musisz się zmierzyć: zmiana dotychczasowego sposobu życia, konieczność rozmów z dziećmi i najbliższą rodziną oraz oczywiście postępowanie sądowe.
Aby sprawy urzędowe miały szansę pójść po Twojej myśli przed złożeniem pozwu o rozwód (jeśli to Ty wszczynasz postępowanie sądowe) lub napisaniem odpowiedzi na pozew (jeśli to nie Ty rozpocząłeś sprawę) warto przemyśleć następujące kwestie:
1) Czy chcesz, by Sąd orzekał o winie – czyli ustalała który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Co do zasady sąd nie orzeka który z małżonków ponosi odpowiedzialność za rozwód. Bada jedynie czy zostały spełnione wszystkie przesłanki, by go orzec i wydaje wyrok rozwodowy. Jeśli chcesz, by Sąd jednak zdecydował, kto jest winny rozpadowi związku małżeńskiego, musisz złożyć w tym zakresie wniosek – czyli sformułować żądanie na piśmie. Pamiętaj, że sąd orzeknie wyłączną winę jednego z małżonków, tylko gdy będzie to 100% jego wina.
2) Czy chcesz, by Sąd decydował o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, ewentualnie o eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Sąd decyduje o tych sprawach gdy w trakcie postępowania sądowego o rozwód mieszkacie razem. Wówczas możesz złożyć wniosek, z którego pokoju/pomieszczeń chcesz korzystać na wyłączność a, z których może korzystać Twój małżonek/małżonka. Natomiast jeśli dochodzi do nagannego zachowania ze strony małżonka/małżonki możesz również żądać jego/jej wyprowadzenia się.
3) W jaki sposób chcesz ponieść koszty postępowania rozwodowego. To, że wnosisz pozew, nie oznacza, że musisz samodzielnie opłacić postępowanie. Możesz zdecydować – czy chcesz płacić za wszystko, czy chcesz, by wszystkie opłaty były ponoszone po równo. Możesz też wnieść o to, aby wszystkie koszty sądowe poniosła druga strona. Od Ciebie zależy jaki wniosek złożysz.
4) Jeśli macie wspólne małoletnie dzieci – sprawa się już trochę komplikuje, wówczas dodatkowo musisz zdecydować o:
a) Miejscu zamieszkania dziecka po rozwodzie (miejsce pobytu dziecka), czyli gdzie będzie jego centrum życiowe i gdzie będzie miało swoje wszystkie rzeczy, b) Wysokości alimentów, które chcesz otrzymywać lub płacić, w zależności od tego z kim pozostanie dziecko. Kwota ta musi odpowiadać rzeczywistym kosztom utrzymania dziecka, ale i dochodom rodziców, a w szczególności tego, który ma płacić. c) Sposobie uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem. Chodzi tu o kontakty tego z rodziców, które nie będzie na stałe mieszkało z dzieckiem. Mogą one być ustalone bardzo często (nawet kilka razy w tygodniu), a mogą być bardzo rzadkie (jeden weekend w miesiącu, czy kilka godzin w miesiącu). Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji rodziców i ich chęci. Jeśli oboje wyrazicie zgodę, to sąd może nie regulować kontaktów wyrokiem i pozostawić Wam możliwość samodzielnego ustalania wizyt w zależności od potrzeb. d) Zakresie władzy rodzicielskiej powierzonej każdemu z rodziców. Chodzi tu o to, kto może decydować o sprawach dziecka – szkoła, leczenie, dokumenty, wyjazdy itp. Możecie oboje o tym decydować, a można ustalić, że jeden rodzic może decydować o wszystkim, a tylko w niektórych kwestiach musi uzgodnić to z drugim rodzicem. W skrajnych sytuacjach można pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej lub ją zawiesić.
5) Zabezpieczenie na czas trwania postępowania sądowego. Jest to tymczasowa decyzja sądu na czas trwania postępowania, która może dotyczyć alimentów na małżonka, dzieci, sposobu kontaktowania się rodzica z dzieckiem, miejsca pobytu dziecka, sposobu korzystania z mieszkania. Szerzej te temat opiszę w kolejnym artykule na blogu.
Chcesz przygotować się do rozwodu?
Pobierz bezpłatny poradnik “Cel: Bezpieczny rozwód”, w którym znajdziesz jeszcze więcej przydatnych informacji.
Zostaw komentarz