Nie każdy o tym wie, ale status prawny różnych nieruchomości np. domu, lokalu mieszkalnego czy też lokalu użytkowego jest możliwy do sprawdzenia bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?
Jak sprawdzić stan nieruchomości po numerze księgi wieczystej?
Jeżeli dysponujesz numerem księgi wieczystej nieruchomości, odpowiedź na interesujące Cię pytanie znajdziesz pod adresem www. ekw.ms.gov.pl. Wówczas w dziale II elektronicznej księgi wieczystej sprawdzisz zarówno aktualny, jak i historyczny stan właścicielski. W elektronicznej księdze wieczystej odnajdziesz także informacje na temat położenia nieruchomości, ewentualnych hipotek, wpisów ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, jak i wpisów innych praw i roszczeń. W przypadku procedowania przez Sąd zmian w tym zakresie system pokaże stosowną adnotację.
Należy pamiętać, że system nie udostępnia do wglądu dokumentów załączonych do akt wieczystoksięgowych. Jeżeli jesteś zainteresowany zapoznaniem się z ich treścią, musisz zwrócić się w tym zakresie bezpośrednio do Sądu, wykazując swój interes prawny.
Nie mam numeru księgi wieczystej – jak sprawdzić stan prawny nieruchomości.
Jeżeli nie dysponujesz numerem księgi wieczystej interesującej Cię nieruchomości, ale znasz jej adres, w Internecie znajdziesz liczne strony internetowe, które za drobną opłatą wygenerują dla Ciebie numer księgi wieczystej, jeżeli została ona założona.
Bardzo często zdarza się, że dana nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej. Bywa tak np. w Spółdzielniach Mieszkaniowych. Wówczas informacjami na temat stanu prawnego dysponuje właściwa Spółdzielnia Mieszkaniowa, jednakże zgodnie z przepisami RODO nie będzie ona udostępniać informacji osobom trzecim.
Jak zmienić wpis w księdze wieczystej po śmierci właściciela
Równie często zdarza się tak, że pomimo istnienia księgi wieczystej jako jej właściciel wpisana jest osoba, która już dawno nie żyje. Wówczas należy uporządkować informacje zawarte w danych wieczystoksięgowych poprzez złożenie wniosku o dokonanie wpisu aktualnego właściciela np. spadkobiercy na podstawie orzeczenia sądowego z zakresu stwierdzenia nabycia spadku albo notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Możliwe jest także złożenie wniosku o założenie księgi wieczystej dla danej nieruchomości wraz z dokonaniem wpisu z zakresu prawa własności.
Nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym
Istnieją jednak i takie sytuacje, że określona nieruchomość nie ma zarówno założonej księgi wieczystej, jak i brak jest jakichkolwiek dokumentów, za pomocą których można zweryfikować jej stan prawny. Jest to tzw. nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym. W praktyce uniemożliwia to dokonanie jakichkolwiek czynności prawnych np. sprzedaży nieruchomości.
Mam nadzieję, że niniejszy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i ułatwi Ci odnalezienie interesujących Cię informacji.
Zależy Ci na obniżeniu kosztów postępowania?
Uzyskaj profesjonalne wsparcie już od 197 zł. W “Pakiecie rozwodowym” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz aby samodzielnie przygotować się do postępowania.
Zobacz co jest w pakiecie
Zostaw komentarz