Zależy Ci na obniżeniu kosztów postępowania?
Uzyskaj profesjonalne wsparcie już od 197 zł. W “Pakiecie rozwodowym” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz aby samodzielnie przygotować się do postępowania.
Zobacz co jest w pakiecieBoisz się rozpraw sądowych i związanego z tym stresu, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z dochodzenia roszczeń przeciwko Bankowi w sprawie wadliwej umowy frankowej? W takim wypadku pójście na ugodę wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak, czy to się opłaca?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy. Od czego? Od treści umowy kredytowej, od oferty banku, od Twojej sytuacji finansowo-majątkowej a czasami nawet osobistej, od Twojej zdolności kredytowej. Czynników może być jeszcze więcej, ale chciałabym przedstawić Ci kilka okoliczności, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.
Istotą ugody jest poczynienie przez strony sporu wzajemnych ustępstw. Decydując się na zawarcie z Bankiem ugody, musisz liczyć się z tym, że jej warunki nigdy nie będą dla Ciebie tak korzystne, jak wygrana w Sądzie. Mimo że Banki przegrywają z frankowiczami w większości spraw, nigdy nie decydują się na zawarcie ugody na warunkach zbliżonych do zapadających wyroków.
Na co możesz liczyć ?
Z doświadczenia Kancelarii wynika, że:
– Banki przede wszystkim proponują frankowiczom przewalutowanie kredytu z CHF na PLN, a więc jego przeliczenie od początku i na przyszłość po uzgodnionym kursie CHF. Z reguły propozycja wysokości kursu CHF do przeliczenia jest niższa niż aktualny kurs, a czasami nawet zbliżona do tego z daty zawarcia umowy.
– Banki proponują także przeliczenie kredytu tak, jakby od początku był on zobowiązaniem złotówkowym niewaloryzowanym do CHF z oprocentowaniem WIBOR.
– Instytucje bankowe proponują także kredytobiorcom zapłatę umówionej kwoty, która ma doprowadzić do zamknięcia kredytu w całości i wyrażenia zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. W tego typu sytuacjach ugody prowadzą do uznania ważności spornej umowy kredytowej.
Zawarcie ugody z Bankiem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą uzyskać korzyść ekonomiczną w szybszym czasie i bez stresu związanego z inicjowaniem sprawy sądowej.
Do minusów ugód sądowych w sprawach frankowych należy jednak przede wszystkim mniejsza atrakcyjność finansowa. W dalszym ciągu:
– umowa kredytowa obowiązuje,
– co miesiąc jesteś zobowiązana/y do zapłaty rat kredytowych,
– masz obciążoną zdolność kredytową,
– rata kredytu jest uzależniona od stawki obowiązującego WIBOR.
Nie należy zapominać, ze ugodę z Bankiem można zawrzeć także w trakcie sprawy sądowej – u mediatora, a nawet pozasądowo.
Pamiętaj, aby nigdy nie akceptować propozycji ugodowych Banku pod wpływem chwili. Warto dokładnie przeanalizować propozycję Banku, dokonać przeliczeń oraz skonsultować treść ugody i jej skutki z prawnikiem. W naszej Kancelarii taka pierwsza rozmowa jest zupełnie BEZPŁATNA. Zapraszamy do kontaktu — znajdziemy dla Ciebie dogodny termin i pomożemy podjąć decyzję.
Konsultacja umowy jest bardzo ważna, gdyż jako konsument często nie masz pełnej wiedzy prawnej i nie wiesz, co rzeczywiście możesz ugrać w sądzie. Analizowałam umowy, na podstawie których kredytobiorca potwierdzał ważność umowy, przyjmował warunki finansowe banku, zrzekał się na przyszłość swoich roszczeń względem banku (nie mógłby już pozwać banku i żądać ustalenia nieważności umowy oraz zapłaty), ale jednocześnie bankowi nadal przysługiwały wszelkie roszczenia względem kredytobiorcy.
Zostaw komentarz